פריצת דיסק

פריצת דיסק – כל מה שצריך לדעת

הגורמים הנפוצים ביותר לפריצת דיסק ומה שכדאי לדעת

הקדמה: מהי פריצת דיסק?

פריצת דיסק היא קרע חלקי או מלא בשכבת המגן החיצונית של הדיסק, הטבעת פיברוזוס. זה יכול לגרום לבליטה או פריצה של החלק הרך של הדיסק, הגרעין הפולפוסוס, דרך הקרע בטבעת פיברוזוס. זה יכול לגרום לכאב משמעותי ולתסמינים אחרים.

כיצד ניתן לחוות שיכוך כאבים לטווח ארוך?

פריצת דיסק יכולה לגרום למגוון של כאבים, החל מתון ועד מייסר. הקלה בכאב לטווח ארוך מושגת בדרך כלל עם איחוי כירורגי, הליך המשחזר תפקוד תקין.

מהם הגורמים הנפוצים ביותר לפריצת דיסק?

1. בליטת דיסק

זוהי בליטה קטנה של הדיסק הבין חולייתי הגורמת לשקע של העצם הסמוכה. קצה הבליטה עשוי להיות ליד שורש עצב עמוד השדרה ועלול לגרום לכאב, עקצוץ, חוסר תחושה או חולשה.

2. שבר דחיסה

זוהי שבירה בעמוד השדרה המתרחשת כאשר החוליות נלחצות זו לזו. זה בדרך כלל בגלל מכה ישירה או נפילה על הגב.

מה קורה לגוף כשהוא סובל מפריצת דיסק?

בקצרה: פריצת הדיסק גורמת למטופל לסבול מכאבים בצוואר, בגב ובגפיים התחתונות.

ביתר פירוט: פריצות דיסק עלולות לגרום לבעיות רבות כמו כאבים בצוואר, בגב ובגפיים התחתונות. הכאב נגרם כאשר החומר דמוי הג'ל שמתמלא בין חוליות דיסק בולט ודוחף על עצבים, שרירים או גידים.

הדחיסות של חוט השדרה מצטמצמות, מה שעלול להוביל לחוסר תחושה ועקצוץ בצד אחד של הגוף. גם פריצות דיסק גורמות לדלקת במקרים מסוימים. בנוסף, הוא גורם ללחץ בצד אחד של חוט השדרה שעלול לגרום לחולשה או אפילו שיתוק ברגל אחת. מומלץ למטופלים לבקר רופא אם הם חשים כאב במהלך פעילויות כגון כיפוף, הרמה או התהפכות במיטה לפרקי זמן ארוכים.

פריצת דיסק מתרחשת בדרך כלל עקב גיל או שימוש יתר בחוליות עמוד השדרה לצורך הרמת משקל או פעולות חזרתיות שונות.

כיצד לאבחן פריצת דיסק ולטפל בה

פריצת דיסק היא מצב שבו הדיסק של עמוד השדרה בולט או נקרע. זה יכול לגרום לכאב, אבל ייתכן שזו לא פריצת דיסק כואבת. הכאב עשוי להיות מורגש בחלקים שונים של הגוף, ובכל רחבי הגוף.

אבחון פריצת דיסק, או פריצת דיסק, היא התמחות רפואית הדורשת מומחה לאבחון המצב. האבחון כולל בדיקת התסמינים ובדיקת המטופל. למשל, אם למטופל יש כאבים חריפים, ייתכן שהאבחנה היא פריצת דיסק. הדרך הכי טובה לבדוק זאת היא באמצעות צילום MRI.

הטיפול כולל בדרך כלל מנוחה, תרופות אנטי דלקתיות ותרופות לשיכוך כאבים כגון אופיואידים. הזמן היחיד שנדרש ניתוח לנזק פריצת דיסק הוא כאשר יש נזק חמור לעמוד השדרה שמשמעותו הגבלת תנועה חריפה ו/או כאבים כרוניים בלתי נסבלים.

אסטרטגיות להקלה על כאבי פריצת דיסק שכדאי לנסות

הדיסק היא כרית רכה דמוית ג'לי במפרק המרפדת ומגינה על העצמות סביבו. המונח "פריצה" מתייחס ללחיצה או בליטה של דיסק ולכאב או אי הנוחות הנובעים מכך. הדרך הטובה ביותר לטפל בכאב הקשור לפריצת דיסק היא להימנע מגורמים מחמירים כמו קפאין, עישון, אלכוהול ושימוש יתר במפרק הפגוע. חשוב גם לטפל בכל מצב בסיסי כמו דלקת פרקים שיכולה להוביל