השמנה וכאבי גב

הקשר בין השמנה לכאבי גב

השמנה היא גורם סיכון לכאבי גב – ובמיוחד כאבי גב תחתון, במיוחד אם המשקל העודף נצבר באיטיות לאורך השנים.

השמנה היא גורם סיכון ידוע לכאבי גב תחתון. עלייה במשקל היא נושא מרכזי בכך שהיא עלולה לגרום לשינויים ביו-מכאניים שעלולים להוביל לכאבי גב. שינויים אלו יכולים לכלול עומס מוגבר על עמוד השדרה, לחץ מוגבר על המפרקים או הרצועות, או יציבה לא תקינה. ישנן עדויות לכך שהשמנת יתר היא גורם סיכון לכאבי גב.

אכן, השמנת יתר עלולה לגרום לכאבי גב וזה לא באמת מפתיע שכן הוכח כבר כי השמנה עלולה להוביל למגוון של בעיות בריאותיות עבור אנשים רבים, כולל סיכון מוגבר למחלות לב, סוכרת מסוג 2, הפרעות נשימה ולחץ דם גבוה. השמנת יתר היא גורם סיכון ידוע לכאבי גב, כאשר הסיכון בולט יותר בקרב נשים. המנגנונים של מערכת יחסים זו אינם ברורים, אך נהוג לחשוב שהעלייה במשקל הקשורה להשמנה עלולה לאמץ את שרירי המותניים ולגרום לכאבי גב.

מחקרים הראו כי אנשים הסובלים מעודף משקל או השמנת יתר עשויים להיות בעלי סיכוי גבוה יותר לסבול מכאבי גב. למעשה, הוכח מחקרית כי השמנה מעלה את הסיכון לכאבי גב תחתון בכ-42% בקרב נשים ובכ-53% בקרב גברים. מחקר שפורסם ב"Journal of General Internal Medicine" מצא כי השמנת יתר היא גורם סיכון עצמאי לכאבי גב תחתון וסיאטיקה / אישיאס.

מחקר משנת 2012 שפורסם בכתב העת Journal of Orthopedic & Sports Physical Therapy מצא שהשמנה היא אחד מגורמי הסיכון החזקים ביותר לפיתוח כאבי גב וסיאטיקה / אישיאס.

אחת הבעיות הנפוצות ביותר בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל…

קיימת חפיפה גדולה בין השמנה לכאבי גב והוכח שלאנשים הסובלים מעודף משקל והשמנת יתר יש למעשה סיכון גבוה יותר לכאבי גב מאשר לאלה עם משקל תקין. הגב הוא אזור בגוף שהרבה תלוי בו ומופעלים עליו עומסים במשך כל שעות הערות שלנו. אם אתה בעודף משקל, זה יכול להפעיל עומס רב על שרירי הגב והרצועות. עלייה במשקל יכולה לגרום לעלייה במשקל הגוף ובשרירים והרצועות בגב. ככל שאתה נושא יותר משקל, כך יש יותר עומס על הגב שלך. כאבי גב הם אחת הבעיות הנפוצות ביותר בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל. קשה לנוע ולהתאמן כשאתה בעודף משקל. זה יכול להוביל למספר סיבוכים בריאותיים.

מחקר משנת 2012 שפורסם בכתב העת Journal of Orthopedic & Sports Physical Therapy מצא שהשמנה היא אחד מגורמי הסיכון החזקים ביותר לפיתוח כאבי גב וסיאטיקה.

זה עובד גם הפוך:

כאבי גב עלולים להגביר את הסיכון להשמנה אצל מבוגרים

מחקר שפורסם בכתב העת JAMA מצא כי מבוגרים שדיווחו על כאב מוגבר בגב היו בעלי סיכוי גבוה יותר לסבול מהשמנת יתר. המחקר מצא שבקרב מבוגרים עם כאבי גב כרוניים, נשים היו בסיכון גבוה פי 2.5 לסבול מהשמנת יתר. המחקר בדק את הקשר בין כאבי גב כרוניים ל-BMI במבוגרים בגילאי 20-65 שלא סבלו ממחלה כרונית או מוגבלות. התוצאות הראו כי 61% מהנשים עם כאבי גב כרוניים סבלו מהשמנת יתר לעומת 38% מהגברים עם כאבי גב כרוניים. רק 17% מהנשים ללא כאבי גב סבלו מהשמנת יתר, לעומת 44% מהגברים ללא כאבי גב.